niedziela, 03 grudzień 2017 16:00

Niedźwiedź. Oświadczyny

Autor 

Trzeciego grudnia w nyskim Domu Kultury odbyło się gościnne przedstawienie według Antoniego Czechow pt. "Niedźwiedź. Oświadczyny" w reżyserii Andrzeja Czernika.

 

Niedźwiedź. Oświadczyny

03.12.2017, 16:00/ sala widowiskowa Nyskiego Domu Kultury / bilety: balkon 25 zł, parter 35 zł

 

Teatr Ekostudio pokazał jak zaręczają się "Niedźwiedzie" według Antoniego Czechowa. Nie był to program przyrodniczy, lecz dojrzałość podejmowania decyzji. Brutalny jak anioł "Niedźwiedź" zdeptał los i rozgromi stereotyp zaślubin. Komedia? Czy też dramat życiowy? Niezapomniany, komediowy wieczór dla zakochanych i dla tych, którzy już byli lub chcą być zakochani. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji wykonanej przez uczestników zajęć z fotografii i animacji prowadzonych przez p. Marzenę Śmiglewicz.

JoomlaXTC Easy Image Gallery module -Niedzwiedz

 

Oba jednoaktowe „żarty sceniczne” Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelistę, który chłodnym okiem lekarza (ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji. W swych humoreskach i farsach przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki. W przeciwieństwie do zastanej tradycji komedii sytuacyjnej – Czechow tworzy komedię charakterów, w których groteska wywodzi się z realizmu i do niego powraca. Okazuje się, że „straszne jest to, co nie jest straszne”: potok bezmyślnej codzienności, pospolitość wydarzeń, głupota i bezzasadność sporów – wszystko to, czym życie przesiąkło na wskroś i uczyniło je jałowym i najbardziej niebezpiecznym, bo nieodczuwalnym. Na scenie pojawiają się ludzie, którzy wartość życia mierzą realizacją własnego interesu, drugi człowiek budzi zainteresowanie tylko wtedy, gdy da się go jakoś „spożytkować”, a ogrom wolnego czasu trzeba „zabijać”, choćby grą w szachy z samym sobą. Świat Czechowa nie jest ani ziemiański, ani carski, ani nawet rosyjski – jest to po prostu świat ludzki, a przez to właśnie groteskowo nieludzki. Zindywidualizowane głównie przez język i ruch postacie obu jednoaktówek, także dzięki ogromnej sile komizmu, wartkiemu potokowi zdarzeń i nieoczekiwanym zwrotom sytuacji.


Na scenie wystąpią: Arleta Los - Pławszewska, Andrzej Czernik i Łukasz Schmidt.

Reżyseria: Andrzej Czernik

Scenografia i kostiumy:
Halina Fleger

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.